-- OR --
-- OR --
Tags: ratchet wrench, mini ratchet, 3/8" socket, wrench, pneumatic wrench, mini straight ratchet, mini straight air tool, 420 rpm air tool
3/8" ratchet wrench with mini housing operates at 420 rpm free speed with less than 1 pound weight. Master Palm mini straight inline ratchet wrench provides access to engage fasteners where other wrenches can't. This pneumatic air ratchet wrench is the shortest in size in the market, featuring time saving operation in restrained space while it is light weight and can be carried in your overall pocket pants easily.
| Basic Information | |
| air pressure | 80 psi/5.52 bar |
| exhaust | rear |
| free speed | 420 rpm |
| horse power | 0.25 hp/0.19kw |
| hose size | 3/16"/4.76 mm |
| noise rating | 85 dba |
| square drive | 3/8"/9.52 mm |
| Torque | |
| max. torque | 25 ft/lb/34 nm |