2" mini angle grinder, low profile, comes with 1 free piece of 2" grinding wheel, used for easy operation at hard to. reach area and angular surfaces.
| Angle Dimension | |
| angle height | 0.94/24 mm |
| Basic Information | |
| air pressure | 5.52 psi/80 bar |
| disc size | 2.3x3/8"/58x9.5 mm |
| exhaust | rear |
| free speed | 16500 rpm |
| horse power | 0.25 hp/0.19kw |
| hose size | 3/16"/4.76 mm |
| noise rating | 81 dba |