-- OR --
-- OR --
Tags: 3/8 straight air drill, 3/8 inline air drill, straight air drill, inline air drill, pneumatic air drill, inline drill, straight drill
Master Palm 3/8" retro straight pneumatic air drill, inline straight housing, operates at 2500 rpm free speed with 0.5 hp horse power. This straight inline pneumatic air drill is designed for machinery assembly with powerful performance and precision. This inline pneumatic air drills with top notch quality heat treated components with retro traditional design style. The tool is designed for industrial machinery for long life span and duration usage. Not just your regular after market inline pneumatic air drills.
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Limited Repair Warranty |
| Basic Information | |
| air pressure | 90 psi/6.21 bar |
| chuck size | 3/8"/10mm |
| exhaust | rear |
| free speed | 2500 rpm |
| horse power | 0.5 hp |
| hose size | 3/8 "/9.52 mm |
| noise rating | 82 dba |