-- OR --
-- OR --
Heavy duty pneumatic air shear, 2000 rpm, cuts most common sheet metals with powerful performance. This pneumatic air shear is designed to provide extra holding comforts with rubber jacket grip for smooth operation and heat blocking.
| Basic Information | |
| air pressure | 90 psi/6.21 bar |
| exhaust | rear |
| free speed | 2000 rpm |
| horse power | 0.5 hp/0.38kw |
| hose size | 3/8 "/9.52 mm |
| noise rating | 88 dba |
| Cutting Capacity | |
| aluminum thickness | 0.07"/1.9 mm |
| iron sheet thickness | 0.06"/1.6 mm |
| stainless steel thickness | 0.05"/1.2 mm |