-- OR --
-- OR --
Master Palm internal torque springs switch reversible screwdrivers with 3 torque springs for adjusting different torque range.
| Basic Information | |
| air pressure | 90 psi/6.21 bar |
| exhaust | side |
| free speed | 750 rpm |
| horse power | 0.9 hp/0.68kw |
| hose size | 3/8"/9.52 mm |
| noise rating | 82 dba |
| Torque | |
| max. torque | 135 in/lb (11.25 ft/lb/15.25 nm) |
| min. torque | 50 in/lb (4.17ft/lb/5.65 nm) |