-- OR --
-- OR --
Tags: ratchet wrench, mini ratchet, 1/2" socket, wrench, pneumatic wrench, mini straight ratchet, mini straight air tool, 420 rpm air tool
Master Palm straight inline mini pneumatic air ratchet wrench for automotive mechanics provides access to engage fasteners where other wrenches can't. This pneumatic air ratchet wrench is the shortest in size in the market, featuring time-saving operation in restrained space while it is lightweight and can be carried in your overall pocket pants easily.
Features:
| SKU | 61030 |
|---|---|
| Item Name | 1/2" Straight Ratchet Wrench With Mini Housing, 420 rpm, Wholesale |
| pneumatic air pressure | 80 ~ 90 psi/5.52 bar |
| exhaust | rear |
| free speed | 420 rpm |
| horsepower | 0.25 hp/0.19kw |
| hose size | 3/16"/4.76 mm |
| max. torque | 25 ft/lb/34 nm |
| noise rating | 85 dba |
| square drive | 1/2"/13mm |
| Basic Information | |
| air pressure | 80 psi/5.52 bar |
| exhaust | rear |
| free speed | 420 rpm |
| horse power | 0.25 hp/0.19kw |
| hose size | 3/16"/4.76 mm |
| noise rating | 85 dba |
| square drive | 1/2"/13mm |
| Torque | |
| max. torque | 25 ft/lb/34 nm |