-- OR --
-- OR --
Tags: large polisher, large sander, hook and loop polisher, hook and loop sander, wool polisher, side handle polisher, side handle sander
The angle polisher is used for large area polishing. The tool comes with a complete accessory set to let you begin with your tasks.
| Angle Dimension | |
| angle height above collect | 2.68"/68 mm |
| Basic Information | |
| air pressure | 90 psi/6.21 bar |
| exhaust | rear |
| free speed | 2200 rpm |
| horse power | 0.9 hp/0.68kw |
| hose size | 3/8 "/9.52 mm |
| noise rating | 85 dba |
| Dimension & Weight | |
| pad size | 6x5/8t (152.4x5/8t mm) |