-- OR --
-- OR --
Master Palm reversible 3/8" pneumatic air drill with feather trigger, 1800RPM, is made with highest quality components and using keyed Jacobs Chuck with high precision, designed for multi-tasking purposes. The dual direction motion triggers provide an easy forward and reverse direction control. Master Palm Reversible Series Keyed Drills-Heavy Duty
| SKU | 28520 |
|---|---|
| Item Name | Reversible 3/8" Pneumatic Air Drill Heavy Duty, 1800 Rpm |
| pneumatic air pressure | 90 psi/6.21 bar |
| chuck size | 3/8"/10mm |
| exhaust | rear |
| free speed | 1800 rpm |
| horse power | 0.5 hp/0.38kw |
| hose size | 3/8 "/9.52 mm |
| noise rating | 82 dba |
| Basic Information | |
| air pressure | 90 psi/6.21 bar |
| chuck size | 3/8"/10mm |
| exhaust | rear |
| free speed | 1800 rpm |
| horse power | 0.5 hp/0.38kw |
| hose size | 3/8 "/9.52 mm |
| noise rating | 82 dba |