-- OR --
-- OR --
Tags: air drill, mini low profile angle air drill, 90 degree drill, right angle drill
Master Palm 1/4" right angle drill with keyed Jacobs Chuck is an industrial grade non reversible mini right angle pneumatic air drill. Higher speed with lower torque capability for fast task completion. It is designed with men and women in mind. The tool itself operates at 4500 rpm low speed to ensure precision drilling. Each Master Palm pneumatic air drill comes with 3 year limited reppneumatic air warranty.
| Angle Dimension | |
| angle height | 0.94/24 mm |
| Basic Information | |
| air pressure | 90 psi/6.21 bar |
| chuck size | 1/4"/6.35 mm |
| exhaust | rear |
| free speed | 4500 rpm |
| horse power | 0.3 hp/0.22kw |
| hose size | 1/4"/6.35 mm |
| noise rating | 83 dba |