2" industrial grade mini rivet cutter cut the bodies of longer aluminum rivets and bolt tails to the proper length for different diameter size from 1/16" to 1/4"
Now you can convert Master Palm pneumatic air cutter into a grinder, all you need is our 2 inch Grinder Guard Conversion Kit.
| Air Flow | |
| Air Consumption | 8.5 cfm(0.26 m3/min) |
| Angle Dimension | |
| angle height | 0.94/24 mm |
| Basic Information | |
| air pressure | 80 psi/5.52 bar |
| exhaust | rear |
| free speed | 16500 rpm |
| horse power | 0.25 hp/0.19kw |
| hose size | 3/16"/4.76 mm |
| noise rating | 81 dba |
| Dimension & Weight | |
| wheel size | 2x3/8/50x9.5 mm |