-- OR --
-- OR --
Master Palm heavy-duty low vibration dual function reciprocating pneumatic air saw and chisel filer, 6000 Bpm 4500 bpm strokes per min, 8.5 cfm, designed for long working hour operation. Tool users can attach pneumatic air saw blades or chisel files directly and complete their tasks at no time. This comes with a complete set of accessories as being specified below:
Features
Accessory Included
| SKU | Description | Quantity |
| MSA-003 |
1/4" Pneumatic Air Regulator |
1 |
| P11013-403 | 18T Saw Blade | 3 |
| P11013-40 | 32T Saw Blade | 3 |
| P11013-401 | 24T Saw Blade | 3 |
| MSA-1082 | Various Chisel with 6mm shank | 4 |
*fits 6 mm shank
| SKU | 11010 |
|---|---|
| Item Name | Heavy-Duty Reciprocating Pneumatic Air Saw And Pneumatic Air File, |
| pneumatic air pressure | 80 psi/5.52 bar |
| blade teeth | 18t/24t/32t |
| exhaust | rear |
| hose size | 3/16"/4.76 mm |
| noise rating | 81 dba |
| stroke per min | |
| stroke span | 0.31 "/7.87 mm |