Compact design utilizes high-quality beatings and rotor end for smooth power output. Ideal for confined areas, like under dashboard work, special reinforced planetary gear with maximum service life, internal ring gear with three planetary gears, self-lubricated blade to prevent cylinder and end plates from wearing off. 3/8 Drive dual function Ratchet Wrench.
Free Accessory
| SKU | Description | Quantity |
| P61129-01 | 8 Type Bit Set | 8 |
| SKU | 61040 |
|---|---|
| Item Name | 3/8" Dual Function Pneumatic Air Ratchet With Screwdriver Converter |
| pneumatic air pressure | 90 psi/6.21 bar |
| exhaust | rear |
| free speed | 420 rpm |
| horsepower | 0.3 hp/0.22kw |
| hose size | 1/4"/6.35 mm |
| max. torque | 25 ft/lb/27 nm |
| noise rating | 83 dba |
| square drive | 3/8" |