Master Palm detail sander and finger sander are your solution for curve edges, corners sanding that normal sanders and polishers can not do.
| Angle Dimension | |
| angle height above collect | 0.94/24 mm |
| Basic Information | |
| air pressure | 80 psi/5.52 bar |
| exhaust | rear |
| free speed | 7500 rpm |
| horse power | 0.25 hp/0.19kw |
| hose size | 3/16"/4.76 mm |
| noise rating | 81 dba |
| Dimension & Weight | |
| orbital size | 0.08"/2mm |
| pad size | 11.81/30 mm |