Improved version with long life span rotor blades and gearbox. The tool is about your hand size big, operates at 2000 rpm free speed and is durable for long operation.
| Air Flow | |
| Air Consumption | 8.5 cfm (0.26 m3/min) |
| Basic Information | |
| air pressure | 80 psi/5.52 bar |
| chuck size | 1/4"/6.35 mm |
| exhaust | rear |
| free speed | 2000 rpm |
| horse power | 0.25 hp/0.19kw |
| hose size | 3/16"/4.76 mm |
| noise rating | 80 dba |