-- OR --
-- OR --
Master Palm mini-series 1/4" keyed chuck straight inline pneumatic air drills is a 6000 rpm high speed pneumatic air drill. Designed for fast hole drilling or attach 1/4" mandrel die grinder or sander or polisher accessories to work on small areas.
Features
| Air Flow | |
| Air Consumption | 8.5 cfm (0.26 m3/min) |
| Basic Information | |
| air pressure | 80 psi/5.52 bar |
| chuck size | 1/4"/6.35 mm |
| exhaust | rear |
| free speed | 6000 rpm |
| horse power | 0.25 hp/0.19kw |
| hose size | 3/16"/4.76 mm |
| noise rating | 80 dba |