Heavy duty 5" long neck right angle pneumatic air die grinder with 1/4" and 1/8" collets operates at 20000 rpm speed.
You may connect muffler hose for noise reduction.
| Angle Dimension | |
| angle height above collect | 0.94/24 mm |
| Basic Information | |
| air pressure | 90 psi/6.21 bar |
| compatible collet sizes | 1/4"/6.35 mm, 3 mm, 1/8"/3.175 mm |
| exhaust | rear |
| free speed | 20000 rpm |
| horse power | 0.3 hp |
| hose size | 1/4"/6.35 mm |
| noise rating | 83 dba |