-- OR --
-- OR --
Master Palm 7" Industrial vertical angle pneumatic air polisher with side handle, 4500 rpm, is designed for large area and heavy use on the jobs.
| Angle Dimension | |
| angle height above collect | 3.23/82 mm |
| Basic Information | |
| air pressure | 90 psi/6.21 bar |
| exhaust | front |
| free speed | 4500 rpm |
| horse power | 0.9 hp/0.68kw |
| hose size | 3/8 "/9.52 mm |
| noise rating | 90 dba |
| Dimension & Weight | |
| pad size | 7x5/8t/177.8x5/8t mm |